Skocz do zawartości

 •  

Zawartość z najwyższą reputacją


#6729 Test past termoprzewodzących

Napisane przez Chlodzenie_net w 16 grudzień 2011 - 10:35

Bardzo często część użytkowników kupując nowy cooler CPU niespecjalnie uwzględnia jego nieodzownego jego elementu czyli pasty termoprzewodzącej. Jak niegdyś dowiodły nasze testy różnice między tzw. pastą standardową a pastą najlepszą mogą sięgać praktycznie 10 stopni. Wydawać by się jednak mogło, że pomiędzy najlepszymi pastami nie ma specjalnie dużych realnych różnic (co najwyżej 2-3 stopnie Celsjusza) i użytkownik tego specjalnie nie odczuje. Niestety obawiam się, że odczuje. A już na pewno odczuje to procesor i to zwłaszcza przy jego mocniejszym overclockingu oraz jeśli niezbyt optymalnie daną pastę nałożymy. Dlaczego? Zapraszam na kolejny test z kategorii „mity i fakty” – test past termoprzewodzących.

Dołączona grafika


 • 6


#4250 Darmowe antywirusy

Napisane przez pianista w 22 wrzesień 2011 - 19:47

LISTA DARMOWYCH ANTYWIRUSÓW:Temat w budowie! Barszo możliwe, że czegośc nie wymieniłem, dlatego jeśli ktoś jeszcze zna darmowy antywirus, niech da znać.
Jutro dodam informację o wersji językowej i wersjach (32 bit, 64 bit)
 • 6


#7678 Dendroid znaczy… jakość – Test i recenzja słuchawek od Easy Touch

Napisane przez patryk w 28 styczeń 2012 - 13:40

Easy Touch jest stosunkowo świeżą marką, coraz bardziej rozpoznawalną. Może się już pochwalić wieloma dobrej klasy produktami. Czy gamerskie słuchawki DENDROID również utrzymują wysoki poziom? Dowiecie się tego podczas mojego testu.


Dołączona grafikaEasy Touch DENDROID ET-9205


 • 5


#5519 Antec TrueQuiet – test wentylatorów 120 i 140 mm

Napisane przez Chlodzenie_net w 16 listopad 2011 - 17:11

Na rodzimym rynku firma Antec znana jest przede wszystkim z obudów i zasilaczy jednak nie da się ukryć, że posiada w swojej ofercie również coolery CPU, wentylatory oraz zestawy chłodzenia wodnego. Dziś przyjrzymy się dwóm nowym wentylatorom tej marki – TrueQuiet 120 oraz TrueQuiet 140. Czy faktycznie zgodnie z nazwą producenta są to prawdziwie ciche wentylatory? Czy można je uznać za high-endowe koncepcje wentylatorów dla wymagających użytkowników? Przekonajmy się. Zapraszam na test Antec TrueQuiet 120 i Antec TrueQuiet 140!

Dołączona grafika


 • 5


#7765 Zotac 460 AMP! Edition – wyciśnięto siódme poty z GTX 460 ?

Napisane przez iktorn w 03 luty 2012 - 15:37

Zotac 460 AMP! Edition – wyciśnięto siódme poty z GTX 460 ?

Dołączona grafika

Zotac International to bardzo młoda firma, która powstała w 2006 roku, ale już cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników sprzętu komputerowego. Produktami tej korporacji są nie tylko świetne i dopieszczone pod każdym kątem karty graficzne, lecz też miniaturowe komputery do domowego użytku [ZBox’y] oraz płyty główne MicroATX na podstawce 775 Intela. Dziś zajmę się fabrycznie podkręconym referentem – GTX 460 AMP! Edition. Producent zapewnia, że przyrost wydajności w porównaniu do innych kart z serii GTX 460, sięga aż 20%, a udało się tak znacząco poprawić osiągi dzięki opracowaniu referencyjnego chłodzenia dla chipsetu użytego w produkcji tej karty. Nowe chłodzenie jest dwuslotowe, co czyni go cichszym i chłodniejszym od używanego w zwykłej GTX 460 Zotaca. Moją kartę zakupiłem okazyjnie za 520zł w sierpniu 2011, niestety w pudełku brakowało gry, o której jeszcze wspomnę.

Dołączona grafika

Cena recenzowanej karty w dniu premiery wynosiła $259, więc jest to duży koszt jak na kartę z rdzeniem GF104. Producent niestety nie wziął pod uwagę, że cena może odstraszyć osoby potencjalnie zainteresowane zakupem tej 460. Cena, brak reklamy oraz mały nakład przypieczętował los GTX 460 AMP! Edition. Dziś mało kto wie o tym produkcie, a posiada ją bardzo wąska grupa osób. Do zakupu zachęcić miała pełna wersja gry Prince of Persia - The Forgotten Sands[której nie miałem w pudełku] oraz klucz tymczasowy do StarCraftaII, ale to też niezbyt przekonywało do wydania ponad 800zł za kartę, której wydajność można było osiągnąć podkręcając samemu zwykłą i o wiele tańszą GTX 460 innej firmy. Karta oczywiście wymaga zasilania dwoma wiązkami PCI-E 6 i pozwala na wpięcie pod nią monitora poprzez jedno z dwóch wejść DVI, HDMI lub DP. Mimo, że od czasu premiery wiele wody w Nilu upłynęło, to według Ceneo.pl[dane z dnia 02.02.2012] cena nadal wynosi 820zł.

Dołączona grafika
Dołączona grafika

Dane techniczne i zmiany:
• Zegar rdzenia: 810 MHz (w zwykłej wersji 675 MHz)
• 336 zunifikowanych shakerów
• 32 potoki renderujące
• Taktowanie shaderów: 1620 MHz (w zwykłej wersji 1350 MHz)
• 1GB pamięci GDDR5
• 256-bitowy interfejs pamięci
• Taktowanie pamięci: 4000 MHz (w zwykłej wersji 3600 MHz)
• Wyjścia HDMI, podwójny dual-link DVI & DisplayPort

Dołączona grafika

Jak widać na specyfikacji karty, została ona mocno podkręcona i dzięki temu jej wydajność wcale nie ustępuje zbyt wiele droższemu bratu - GTX 470. Ciepło, którego oddawanie poprawiają zamontowane na każdej sekcji zasilania radiatory, rozprasza sporej średnicy pomarańczowy wentylator pracujący z 1300RPM. Oddaje je również srebrny radiator, którego w wersji GTX 460 3DP producent zastąpił czarną, plastikową atrapą[dzięki temu też można rozpoznać poprawnie wersję 3DP i AMP!]. Chłodzenie sprawuje się wyśmienicie – dobrze oddaje ciepło i jest ciche, ale tylko pod małym obciążeniem, bo gdy rozpędzi się do maksymalnych obrotów nie można określić jego zachowania dobrą kulturą pracy. Pozytywną cechą tego chłodzenia jest to, że potrafi bardzo szybko zbić temperaturę karty, a podczas rozgrywki nawet w najbardziej wymagające tytuły nie pozwala przekroczyć 70*C.

Dołączona grafika
Dołączona grafika

Opakowanie:
Karta jest zapakowana w sporych rozmiarów pudełko w kolorach firmy Zotac, czyli złotym, czarnym i pomarańczowym. Na froncie można zauważyć głównego bohatera gry Piaski Czasu podczas skoku skierowanego w stronę karty, którą widać przez przeźroczyste ,,okienko”[u mnie w tym miejscu kartę zasłaniała instrukcja obsługi]. Zawarte są tutaj też główne informacje o pamięci i szerokości ,,gardła” oraz wsparciu Nvidia PhysX . Po bokach pudełka zawarta jest specyfikacja produktu, zaś na tyle kolejny motyw z Prince of Persia, tym razem są to zrzuty ekranu z rozgrywki zachęcające do zagrania w ten tytuł oraz oznaczenia PEGI. Całość wygląda bardzo porządnie i zachęca do rozpakowania.

Dołączona grafika
Dołączona grafika

Zawartość pudełka:
• Zotac GeForce GTX 460 AMP! Edition
• instrukcja obsługi wraz ze wskazówkami odnośnie montażu
• krótka ulotka z informacjami na temat Zotac Boost’a
• płyta ze sterownikami oraz Zotac Boost’em
• pełna wersja gry Prince of Persia - The Forgotten Sands
• klucz tymczasowy do Starcraft’a 2
• dwie przejściówki z 2 x molex na PCI-E 6
• przejściówka z DVI na VGA[D-Sub]
• przejściówka z DVI na HDMI

Dołączona grafika

Platforma testowa:
MOBO: Asus P5QL-E
CPU: Core2Quad Q6600 3,3GHz [FSB 333, mnożnik 9, Vcore 1,462V] + Contac 29BP
RAM: 2x1Gb Kingston 800Mhz[low profile]
PSU: Chieftec GPS-550AB-A
HDD: Samsung HD502HJ 500Gb 7200RPM
CASE: SuperCase SK337 z 90mm wentylatorem[2000RPM] wyciągającym powietrze z tyłu obudowy

Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika

Benchmarki i stres:
Do monitorowania temperatur użyłem niezawodnego SpeedFana 4.39. Temperatura otoczenia podczas testów wynosiła 22*C
Idle to temperatura przed rozpoczęciem testów, zaś Stres, to najwyższa zaobserwowana temperatura podczas trwania benchmarka. Wszystkie testy wykonywane były w rozdzielczości 1680x1050. Wersja zainstalowanych sterowników to ForceWare 285.62. W każdym benchmarku ustawiałem możliwie najwyższe opcje graficzne. Przed różnymi testami, w tym samym programie starałem się obniżyć temperaturę karty do jednakowej, dla lepszej wiarygodności wyników testów, lecz nie zawsze się to udawało i stąd pojawiły się wahania rzędu 2*C, co można przyjąć za zakres błędu pomiarowego.

OCCT – 5minut
Test w OCCT miał za zadanie rozgrzać kartę ,,do czerwoności”, abym miał odniesienie do najwyższej możliwej temperatury karty podczas pracy w poszczególnych testach.
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Nie było sensu dalej obciążać procesora graficznego, bo od samego początku testu, aż do 6 minuty temperatura utrzymywała się na poziomie 74*C, tylko raz na ułamek sekundy osiągnęła pułap 76*C. Karta utrzymywała ~12,5 klatek na sekundę przez cały test.

Geeks3D FluidMark 1.4.0 – 5minut
Zadaniem tego testu było obciążyć kartę graficzną poprzez wykonywanie skomplikowanych obliczeń na potrzeby fizyki cieczy, którą porządnie imitowały tysiące kulistych cząsteczek.
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Po pięciominutowym obciążaniu karty tym programem, nie udało mi się przekroczyć progu 64*C.

MarsBenchmark 0.0.1
Ten benchmark miał sprawdzić kartę pod obciążaniem spowodowanym obliczaniem SSAO, czyli zaawansowanej okluzji otoczenia.
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Z pozoru niewinny i mało zasobożerny test sprawił karcie najwięcej kłopotu i to w tym programie karta miała bardzo małą średnią liczbę FPS, która wyniosła tylko 11. Największe spadki obniżały liczbę klatek na sekundę, aż do 0,8FPS !

Unigine Heaven 2,5 Benchmark – DX11
Unigine to komercyjny silnik gier wykorzystujący DirectX 9, 10 , 11 oraz OpenGL. W jego szerokiej gamie atutów nie mogło zabraknąć obsługi Shaderów w wersji 5.0, wykorzystania teselacji oraz wbudowanego silnika fizycznego pozwalającego na realistyczną imitację ciał stałych, miękkich, tkanin, cieczy oraz wiatru. Idealny program do testowania karty w wielu skomplikowanych obliczeniach na raz.
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Jak widać na załączonym obrazku średnia liczba FPS to 19, a podczas największego spadku 6,6FPS. Jak na kartę z przedziału mid-end, to całkiem nieźle.

Unigine Heaven 2,5 Benchmark – DX10
Ten sam test, co poprzednio, ale tym razem w środowisku DirectX 10.
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Brak teselacji skutkuje dużym wzrostem FPS, które osiągały prawie 60, a w najgorszym wypadku potrafiły spaść do 26 klatek na sekundę, co nie jest takie tragiczne. Niestety karta była tak samo obciążona, co obrazują temperatury.

Unigine Heaven 2,5 Benchmark – DX9
Ostatnia próba w Uniginie, ustawienia takie same jak poprzednio, lecz z włączony DirectX9.
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Test nie wyglądał już tak ładnie i ,,kłuł” w oczy swoją brzydotą. Bardzo zdziwił mnie wynik testu, bo teoretycznie najwięcej FPS powinna osiągnąć karta w teście z DX9, ale minimalnie więcej było podczas użycia DX10. Temperatura nadal wynosiła maksymalnie 70*C.

GroundWiz RTS 2.1 Alpine Valley – DX11
Krótki i przyjemny dla oka test obciążający kartę poprzez wyświetlanie ogromnej ilości textur typu Alpha. W wersji z DX11 dodatkowo teselacja używana jest na podłożu dla zwiększenia realizmu.
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Test trwał tylko 20 sekund, ale pozwolił rozgrzać się karcie do 62*C, a raz nawet podskoczyć o ,,oczko” wyżej. Średnia FPS to tylko 10, więc gorzej niż w przypadku Unigine, który teoretycznie najbardziej powinien ograniczyć liczbę FPS.

GroundWiz RTS 2.1 Alpine Valley – DX9
Ten sam test, lecz z użyciem środowiska DirectX 9.
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Czas trwania testu, to nadal 20 sekund, lecz karta nie pracowała aż w tak wysokiej temperaturze, bo osiągnęła maksymalnie 59*C i w takiej pozostawała, aż do końca benchmarka. Średnia liczba klatek na sekundę była wyższa, aniżeli w przypadku DX11, bo wynosiła 11.

Stalker Call Of Pripyat Benchmark – DX11
Dynamiczny przelot kamery nad zniszczoną w wyniku wysiedlenia ludności po wybuchu Czarnobylskiego reaktora w 1986 roku tajemniczą Prypecią, po której szwendają się mutanty, a grupy Stalkerów walczą o terytorium i artefakty. Ileż pięknych wspomnień z rozgrywki we wszystkie części S.T.A.L.K.E.R.A. wróciło w jednej chwili, aż łezka w oku się kręci.
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Z nieznanych przyczyn test w deszczu scrashował od razu po włączeniu i nie mam z niego wyników. Próbowałem drugi raz zrobić test, lecz skutek był taki sam. Temperatura osiągnęła 70*C, jak w przypadku Unigine, więc uznaję, że Zona potrafi nieźle dać w kość karcie :icon_facepalm:

Stalker Call Of Pripyat Benchmark – DX10
Ten sam test, ale tym razem DirectX 11, którego zastąpiłem jego starszym bratem DX10
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Tym razem test w deszczu zakończył się pozytywnie, a temperatura skończyła rosnąć po osiągnięciu 69*C.

Stalker Call Of Pripyat Benchmark – DX9
Ostatnia podróż ponad Prypecią, w tym przypadku z DirectX9.
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Mimo, że jestem wielkim fanem całej serii S.T.A.L.K.E.R., to oglądanie kolejny raz Prypeci w ciągu kilkudziesięciu minut zaczęło mnie nudzić. Temperatura utrzymywała się na pułapie 69*W, więc tak jak w przypadku DX10.

Porównania
Czas na odniesienie wydajności GeForce GTX 460 AMP! Edition do reszty sceny. Do tego posłużą mi wyniki niezawodnego 3DMarka Vantage, 3DMarka 2011 oraz średnia liczba FPS w grze S.T.A.L.K.E.R. Zew Prypeci w rozdzielczości 1680x1050 z maksymalnymi detalami i z zastosowaniem środowiska DirectX10
Dołączona grafika
Jak widać na wykresie, wersja AMP! przegania znacząco inne karty z serii 460 i nawet zwykłą[nie Ti] GTX560, a do GTX470 brakuje jej tylko 200pkt. Uważam, że to bardzo dobry wynik.
Dołączona grafika
Test wydajności w 3DMarku Vantage mnie zaskoczył. Nie spodziewałem się, że ta karta przegoni nie tylko inne 460-tki, ale i 470-tkę. Świetny wynik, jak na kartę z rdzeniem GF104.
Dołączona grafika
Karta zadziwiająco dobrze wybija się na tle konkurencyjnych GTX 460 i ma więcej FPS niż 470.

Podsumowanie:
Od początku ta karta wydawała mi się porządną i potężną produkcją Zotaca, która mogłaby zawojować rynek. Wielka szkoda, że od początku cena tej karty była za wysoka i przez to nie podbiła serc użytkowników. Jestem zdania, że obniżka o ~150zł zwiększyłaby o wiele zainteresowanie tym produktem. Jakość wykonania, kolorowe opakowanie oraz dodatki bardzo dobrze zachęcają do sprawdzenia tego produktu. Testy tylko upewniły mnie w przekonaniu, że firma z Hong Kongu kolejny raz przedstawiła bardzo dobrą kartę z edycji AMP! i wycisnęła z niej siódme poty. Gdyby nie mój procesor, który musiał być podkręcony do 3,3GHz, aby nie ograniczać tego GPU, to pokusiłbym się o dodatkowe OC produktu Zotaca. Mam nadzieję, że moja recenzja spodobała się wam co najmniej tak, jak mi GTX 460 AMP! :D
 • 4


#7755 SilentiumPC Brutus 430 Pure Black

Napisane przez Chlodzenie_net w 02 luty 2012 - 14:50

Jak doskonale wiemy popularna firma SilentiumPC co jakiś czas wprowadza do swojej oferty nietuzinkowe i dość praktyczne obudowy. Po Regnum L50 Pure Black na naszym rynku pojawił się model obudowy nazwany Brutus 430 Pure Black. Jak nietrudno się domyślić koncepcja ta jest po prostu pewnego rodzaju rozwinięciem sprawdzonego „w boju” oraz popularnego modelu Brutus 410 Pure Black. Co zatem tym razem otrzymujemy od SilentiumPC? Zapraszam do video recenzji aby się tego dowiedzieć.

Dołączona grafika


 • 4


#7153 [PORADNIK] Instalacja Windowsa z PenDrive [bootowalny pendrive]

Napisane przez emus1994 w 26 grudzień 2011 - 01:41

Potrzebujemy :
*Pen drive [min 1gb]
*windowsa [instalke]
*oraz nasz program do tworzenia bootowalnego pendrive POBIERZZACZYNAMY !

1.Zacznijmy od skopiowania zawartości płyty do dowolnego folderu [naszą instalkę windowsa, nie ISO !].
2.Rozpakowujemy sobie pobrany plik do jakiegoś folderu [nie na pen drive].
3.Podłączamy pendrive.


4.Uruchamiamy "USB_MultiBoot_10.cmd"
Dołączona grafika

Dołączona grafika

5.Wciskamy klawisz "H" [formatowanie]
Dołączona grafika

6.Wyskoczy nam
Dołączona grafika

7.Potwierdzamy
Dołączona grafika

8.Po zakończeniu otrzymamy komunikat . klikamy "ok"
Dołączona grafika

9. Wracamy do głównego okna i wybieramy "1"
Dołączona grafika

10.Dowolny klawisz
Dołączona grafika

11.Wybieramy "1"
Dołączona grafika

Pokaże nam się okno w którym wybieramy miejsce gdzie jest nasza instalka Windowsa.
Dołączona grafika

12.Zatwierdzamy
Dołączona grafika

13.Zatwierdzamy
Dołączona grafika

14.Do wypełnienia kilka okienek

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

15.Zatwierdzamy

Dołączona grafika

16.Wybieramy "2"
Dołączona grafika

17.Wybieramy naszego pendrive

Dołączona grafika

18.Wybieramy "3" i czekamy aż do pokazania się komunikatu 19
Dołączona grafika

19.Potwierdzamy

Dołączona grafika

20.Klikamy na "no"

Dołączona grafika

Jesteśmy super szczęśliwi. posiadamy bootowalnego pendrive :D teraz wystarczy tylko ustawić BOOTOWANIE na USB .

WAŻNE!
1.Po zbootowaniu z USB pojawią nam się opcje ... wybieramy tryb TXT.
2. Po restarcie komputera wybieramy Tryb GUI.

 • 4


#8205 NZXT Switch 810

Napisane przez Chlodzenie_net w 06 marzec 2012 - 17:34

Ostatnimi czasy firmę NZXT kojarzyliśmy przede wszystkim z przedłużaczami kabli zasilających oraz z kilkoma dość oryginalnymi wizjami obudów z targów CES 2012. Dziś mamy okazję przyjrzeć się jednej z jej najnowszych wizji czyli obudowie Switch 810. Jest to na pierwszy rzut oka dość „bajernacka” konstrukcja typu full-tower ale też i kryjąca w swoim wnętrzu sporo ciekawych (i kilka innowacyjnych) rozwiązań. Jakich? Zapraszam na video recenzję NZXT Switch 810 aby się tego dowiedzieć:
Dołączona grafika
 • 3


#7991 [PORADNIK] Instalacja Windows 7 z Pendrive'a

Napisane przez Eru w 15 luty 2012 - 18:56

Co będzie potrzebne:

 • Pendrive 4GB lub o większej pojemności
 • Nośnik z systemem lub obraz nośnika systemu (może być też folder z wypakowaną zawartością pliku ISO)

Kolejne działania:

 • Podłączamy Pendrive
 • Montujemy obraz w dowolnym przeznaczonym do tego programie (lub wypakowujemy archiwizerem)
 • Uruchamiamy linię poleceń jako administrator
 • Wpisujemy po kolei polecenia:

  • diskpart
  • list disk
  • select disk 2 (2 - numer dysku jaki otrzymał pendrive)
  • clean
  • create partition primary
  • select partition 1
  • active
  • format fs=ntfs quick
  • assign
  • exit

  Dołączona grafika
 • Wprowadzamy informacje o BOOTMGR:

  • e: (litera napędu z nośnikiem systemu lub litera dysku z wypakowanym obrazem nośnika - jak na przykładzie poniżej)
  • cd boot (jeżeli używamy płyty z systemem, jeżeli natomiast korzystamy z wypakowanego obrazu nośnika to: cd <katalog>\boot – jak na przykładzie poniżej)
  • bootsect.exe /NT60 k: ( k - litera przypisana docelowemu urządzeniu USB)
  Dołączona grafika
 • Kopiujemy zawartość nośnika z systemem na Pendrive.

 • 3


#7713 Contac 29BP

Napisane przez iktorn w 31 styczeń 2012 - 16:57

Thermaltake Contac 29 – tanio i wydajnie ?


Produkty Thermaltake można dziś spotkać w wielu gałęziach hardwaru, począwszy od obudów, poprzez zasilacze, chłodzenia i pasty termoprzewodzące, a na urządzeniach wskazujących i słuchawkach kończąc. Firma została założona w 1999 roku w Tajwanie i do tej pory produkuje produkty świetnej jakości w przystępnych cenach, więc każdy może znaleźć coś dla siebie. Najbardziej znane produkty tej marki to bezapelacyjnie chłodzenia procesorów. Każdy kto interesuje się hardwarem na pewno słyszał kiedyś o Thermaltake Frio, Thermaltake Frio OCK, Thermaltake Jing lub o Contacu 29, bądź jego nowszej wersji BP, którą dziś zrecenzuję.
Wersja BP różni się od swojego starszego brata, który miał premierę w 2009 roku, głównie mocowaniem, bo zastąpiono niewygodne push-piny backplate’m. Jego cena waha się w granicach 120-150zł.

btw. z góry chcę przeprosić za złą datę zdjęć i ich małą ilość, ale mój aparat po zrobieniu każdego zdjęcia wyłącza się i resetuje ustawienia[również datę]

Pora na dane techniczne:
• Wymiary: 120 x 78.9 x 159 mm
• Prędkość wentylatora: 800 – 2000 RPM
• Przepływ powietrza: 72.084 CFM
• Ciśnienie powietrza: 1.985 mmH2O
• Poziom hałasu: 15 – 33.2 dBA
• Napięcie pracy: 12 V
• Natężenie prądu: 0.04 A (max 0.19 A)
• Waga: 558 g
Kompatybilność:
Intel:
• LGA775
• LGA1155
• LGA1156
• LGA1366
AMD:
• s754
• s939
• AM2/AM2+
• AM3/AM3+

Opakowanie:
Produkt zapakowany jest w kolorowe pudełko przedstawiające cooler oraz zimne[niebieskie] i ciepłe[czerwone] powietrze. Na wierzchu kartonu znajduje się uchwyt do przenoszenia całości. Oczywiście na pudełku są zawarte informacje o nowym systemu montażowym, kompatybilności z podstawkami AMD i Intel oraz wsparciu dla procesorów z TPD 160W. Na zdjęciach znajdujących się z boku pudełka nie mogło zabraknąć zdjęć detali oraz tego, co znajduje się wewnątrz.
Dołączona grafika

Zawartość pudełka to :
• cooler z wentylatorem 120mm
• plastikowy backplate
• zapinki dla podstawek AMD i śrubki dla płyt głównym z procesorem Intela
• gumowe piny do montażu drugiego wentylatora 120mm
• tubka pasty termoprzewodzącej
• gwarancja
• instrukcja obsługi z opisem instalacji[niestety brak w niej języka polskiego]
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika

Parę słów o wykonaniu i montaż:
Cooler wykonany jest porządnie, tak samo jak i pomarańczowy, 120-milimetrowy wentylator Thermaltake[TT-1225], którego łopatki kręcą się od 800RPM do 2000RPM dzięki systemowi PWM, który wymaga podpięcia wtyczki w 4 pinowy slot na płycie głównej, aby poprawnie działał.. Finy radiatora są powyginane, co zapewnia lepsze oddawanie ciepła i ułożone dość gęsto, a więc oddawanie ciepła jest jeszcze na wyższym poziomie. Użyto tylko trzech, ale grubych[8mm] heatpipów. Szkoda, że producent nie dodał drugiego wentylatora, ale dzięki gumowym pinom zawartym w zestawie, montaż takowego nie przysporzy wiele problemów.
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Montując chłodzenie na platformie Intela można ustawić je tak, by wydmuchiwało powietrze ku dołowi, górze, przedzie albo tyłowi obudowy, niestety posiadacze AMD mogą pozwolić sobie tylko na ustawienie coolera, tak by powietrze było zaciągane z góry i wydmuchiwane ku dołowi lub vice versa.

Dołączona grafika
Dołączona grafika


Platforma testowa:
MOBO: Asus P5QL-E
CPU: Core2Quad Q6600 2,4GHz [FSB 266, mnożnik 6-9]
RAM: 2x1Gb Kingston 800Mhz[low profile]
PSU: Chieftec GPS-550AB-A
HDD: Samsung HD502HJ 500Gb 7200RPM
GPU: GTX 460 1Gb Zotac AMP! Edition
CASE: SuperCase SK337 z 90mm wentylatorem[2000RPM] wyciągającym powietrze z tyłu obudowy

Dołączona grafika
Dołączona grafika

Niestety z powodu braku lepszego konkurenta musiałem użyć Akasy AK-CCE-7102. Procesor smarowany był pastą zawartą w zestawie z coolerem[starczyła akurat na dwa smarowania]. Do obciążania używałem OCCT, testu 15 minutowego ze użyciem opcji ,,medium data”. Temperatury były monitorowane za pomocą SpeedFana 4.39, a wbudowany w OCCT plugin od odczytu i rejestrowania temperatur pokazywał je takie same jak w/w program.

Temperatury[Stock]:
Akasa:
- Idle : 46*C
- Stres[maksymalna zaobserwowana temperatura] : 75*C
Contac 29BP
- Idle : 36*C
- Stres[maksymalna zaobserwowana temperatura] : 47*C

Niestety nie udało mi się przeprowadzić OC na Akasie, gdyż po malutkim podniesieniu FSB z 266 do 300, temperatury w stresie przekraczały już 80*C, więc podam tylko dane dotyczące CPU z chłodzeniem Contac 29BP.

Temperatury[OC, FSB 333, Vcore 1,462V]:
Akasa:
- Idle : 56*C
- Stres[maksymalna zaobserwowana temperatura] : ??
Contac 29BP
- Idle : 41*C
- Stres[maksymalna zaobserwowana temperatura] : 57*C

Jak widać temperatury są utrzymywane na dobrym poziomie, mimo tego że procesor to „grzejnik”.

Podsumowanie:
Myślę, że większość czytelników mojej recenzji wie, iż Contac 29BP jest często polecanym chłodzeniem na różnych stronach internetowych z powodu swojego stosunku ceny do wydajności. Również ja kupiłem ten cooler, bo polecono mi go na kilku hardwarowych forach. Zdziwiło mnie tylko to, że kilka osób kazało mi przygotować się psychicznie do tolerowania głośnego i chargoczącego wentylatora, ale nawet na maksymalnych obrotach Contac 29BP jest cichszy niż moje wcześniejsze chłodzenia[box Intela oraz Akasa AK-CCE-7102] i wcale nie przeszkadza mi swoim dźwiękiem. Uważam, że w porównaniu z chłodzeniami w tym samym przedziale cenowym [np. z Xigmatekiem Gaią] nie wypada tak źle, bo różnica to tylko 2*C. Niektórzy narzekają na kolor łopatek wentylatora, ale w mojej maszynie ładnie komponuje się z pomarańczowym wentylatorem od karty graficznej, więc uważam pomarańczowy akcent za zaletę tego chłodzenia.
Biorąc pod uwagę wszystkie fakty, mogę polecić wszystkim z czystym sumieniem Contaca 29BP, bo jeśli nawet na moim procesorze wykonanym w starej technologii i oddającym wielkie ilości ciepła potrafi utrzymać bardzo przyzwoite temperatury, to poradzi sobie równie dobrze zarówno z nowszymi konstrukcjami, jak i z tymi troszkę starszymi, a cena również nie jest specjalnie wygórowana jak za takie chłodzenie :icon_facepalm:

Dołączona grafika
 • 3


#7517 Zalman CNPS10X Performa, CNPS11X Extreme oraz CNPS12X Extreme

Napisane przez Chlodzenie_net w 13 styczeń 2012 - 14:08

Firma Zalman obecna jest na rynku od dość dawna i niemal od zawsze słynęła z tego, że co jakiś czas prezentowała dość nietuzinkowe produkty. Dotyczyło to oczywiście przede wszystkim coolerów CPU, coolerów GPU oraz obudów. Dziś mamy okazję nieco bliżej przyjrzeć się trzem jej coolerom CPU: CNPS10X Performa, CNPS11X Extreme oraz CNPS12X Extreme. Każdy z nich jest z innej półki cenowej i każdy z nich oferuje zupełnie odmienny design. Czy również pod względem wydajności i / lub kultury pracy są one dedykowane różnym grupom użytkowników? Przekonajmy się. Zapraszam na test tych trzech coolerów CPU od Zalmana.

Dołączona grafika


 • 3


#7151 Easy Touch VELOCITY.. Kierownica czy zabawka ? @ newskomp.pl

Napisane przez patryk w 25 grudzień 2011 - 19:31

Easy Touch jest firmą, która jest już dość popularna na polskim rynku, a jej produkty z każdym modelem stanowią co raz większe niespodzianki za równo pod względem ceny jak i jakości wykonania. Czy kierownica VELOCITY ET-2035 utwierdzi nas w tym stwierdzeniu ? Dowiecie się podczas mojego testu.

Dołączona grafika


Easy Touch VELOCITY ET-2035 @ newskomp.pl


 • 3


#7008 be quiet! Dark Rock Pro

Napisane przez Chlodzenie_net w 22 grudzień 2011 - 11:19

Jak dobrze wiemy firma be quiet! ma w swojej ofercie nie tylko wentylatory (z serii Silent Wings, Dark Wings i Shadow Wings) ale od jakiegoś czasu również i coolery CPU. Ostatnio mieliśmy okazję dość dokładnie przyjrzeć się praktycznie topowemu przedstawicielowi wśród coolerów CPU tej marki czyli modelowi Dark Rock Pro. Czy i tym razem firma be quiet! pozytywnie nas zaskoczy? Przekonajmy się. Zapraszam na test be quiet! Dark Rock Pro.

Dołączona grafika


 • 3


#5349 Phobya i wentylatory 140 i 180 mm - test dużych "śmigiełek"

Napisane przez Chlodzenie_net w 09 listopad 2011 - 15:47

Jakiś czas temu mieliśmy przyjemność zapoznać się z nietuzinkowymi wentylatorami typu 120 mm firmy Phobya. Dziś z kolei przyjrzymy się większym „śmigiełkom” tej marki czy wentylatorom typu 140 mm oraz 180 mm. Do naszej dyspozycji otrzymaliśmy następujące modele wentylatorów: Phobya G-Silent 14 Red Led, Phobya Nano-G14 Silent Waterproof, Phobya Nano-G14 PWM Black Silent Edition, Phobya G-Silent 18 Red Led oraz Phobya G-Silent 18 Slim. Jak sprawują się one w praktyce? Jak wypadają na tle dotychczas przetestowanych wentylatorów? Przekonajmy się. Zapraszam na test wentylatorów 140 i 180 mm.

Dołączona grafika


 • 3


#5275 SilentiumPC Fera HE1224

Napisane przez Grzechu w 04 listopad 2011 - 20:10

Jakiś czas temu w naszej redakcji zawitał cooler CPU firmy SilentiumPC. Model Fera HE1224 to najmłodsze dziecko z 3 schładzaczy jakie znajdują się w ofercie tej polskiej firmy. Porównamy go do starszego brata - Spartana oraz fabrycznego coolera dostarczanego wraz z Phenomem X3 720. Zapraszam do zapoznania się z testem. Serdecznie dziękujemy firmie SilentiumPC za wypożyczenie coolera do testów.

<center><a href="http://newskomp.pl/w.../logo.png"><img class="aligncenter size-full wp-image-9671" title="logo" src="http://newskomp.pl/w...11/10/logo.png" alt="" width="350" height="160" /></a></center>

<strong>Opis</strong>

Fera HE1224 to wieżowy cooler o wymiarach 125 x 52 x 157 mm. Radiator został wyposażony w system specjalnie perforowanych aluminiowych finów oraz cztery 6 mm heatpipe'y które stykającą się z miedzianą stopą. Całość chłodzi spory, 120mm wentylator PWM. Może się on kręcić z prędkością od 500 do 1500 obr./min. generując przy tym hałas od 9,6 do 21 dBA. Cooler oferuje kompatybilność z wszystkimi dostępnymi na rynku podstawkami.
<p style="text-align: center;"><a href="http://newskomp.pl/w..._0681.jpg"><img class="aligncenter size-large wp-image-9587" title="SAM_0681" src="http://newskomp.pl/w...1-1024x576.jpg" alt="" width="614" height="346" /></a></p>
Na miedzianej podstawie chłodzenia znajdziemy zaaplikowaną pastę, dzięki czemu nie musimy dodatkowo jej kupować. Dla ułatwienia montażu pierwszy raz firma SilentiumPC zdecydowała się zastosować specjalne zapinki zamiast kołków z których korzystanie było nieco uciążliwe.
<p style="text-align: center;"><a href="http://newskomp.pl/w..._0684.jpg"><img class="aligncenter size-large wp-image-9589" title="SAM_0684" src="http://newskomp.pl/w...4-1024x576.jpg" alt="" width="614" height="346" /></a></p>
<p style="text-align: center;"><a href="http://newskomp.pl/w..._1658.jpg"><img class="aligncenter size-large wp-image-9663" title="SAM_1658" src="http://newskomp.pl/w...8-1024x576.jpg" alt="" width="614" height="346" /></a></p>
<strong>Opakowanie i akcesoria</strong>

Chłodzenie dostarczane jest w dużym, szarym opakowaniu z rączką. Umieszczono na nim napisy i obrazki mówiące o zaletach produktu. W skład zestawu jaki dostajemy w opakowaniu wchodzą:
 • Cooler
 • Jeden 120mm wentylator
 • 2 komplety zapinek do wentylatorów
 • zapinka do podstawek AMD
<div><center><a href="http://newskomp.pl/w..._0692.jpg"><img class="aligncenter size-large wp-image-9659" title="SAM_0692" src="http://newskomp.pl/w...2-1024x576.jpg" alt="" width="614" height="346" /></a></div></center>
<strong>Platforma Testowa</strong>

Do wszystkich testów wykorzystana została następująca platforma testowa:

 • CPU: AMD Phenom X3 720 BE
 • Karta graficzna: Palit GeForce 8800GS
 • Dyski twarde: Samsung 160GB
 • Płyta główna: Gigabyte MA770-UD3
 • Pamięć RAM: Kingston DDR-2 800 3 GB (2+1)
 • Obudowa: Fractal Design core 3000
 • Zasilacz: ModeCom Premium 400W
 • System Operacyjny: Windows 7 64-bit

Nie ma co się w tym miejscu rozpisywać ponieważ platforma ta wykorzystywana jest w praktycznie każdej recenzji hardware'u.
<p style="text-align: center;"><a href="http://newskomp.pl/w.../asda.jpg"><img class="aligncenter size-full wp-image-9660" title="asda" src="http://newskomp.pl/w...11/10/asda.jpg" alt="" width="324" height="576" /></a></p>
<strong>Procedura testowa</strong>

Testy odbywały się dopiero na drugi dzień od założenia poszczególnego chłodzenia, dzięki czemu mamy pewność, że pasta jest odpowiednio wygrzana. Jako pastę użyliśmy Noctua NT-H1. Jej wyniki były tylko o 1 stopień lepsze od preaplikowanej pasty przez co zdecydowaliśmy się na zamieszczenie tylko jej wyników. Testowane były dwa tryb: idle oraz stres. Do obciążenia procesora używany był program OCCT. Termometr umieszczony w pomieszczeniu gdzie wykonywane były testy wskazywał 21,5 stopnia.

<strong>Testy</strong>

<center><a href="http://newskomp.pl/w...ykres.jpg"><img class="aligncenter size-full wp-image-9487" title="wykres" src="http://newskomp.pl/w.../09/wykres.jpg" alt="" width="567" height="317" /></a></center>

<strong>Generowany hałas</strong>

Płyta z platformy testowej ma duży minus - grzejący się mostek południowy. Przez to wentylatory w obudowie (również od coolera) ostro przyspieszają by ochłodzić atmosferę panującą w obudowie. Dzięki wydajniejszemu chłodzeniu temperatury te są niższe, a co za tym idzie również jest ciszej. Przy zamontowanej Ferze komputer jest sporo cichszy niż przy Spartanie (nie mówiąc już o BOX'owym coolerze). Może i to nie jest hałas dla cichofilów ale jeśli ktoś ma chłodniejszy mostek to fabryczny wentylator Fery staje się praktycznie niesłyszalny.

<strong>Mini galeria</strong>

<center><a href="http://newskomp.pl/w..._1661.jpg"><img class="alignnone size-thumbnail wp-image-9673" title="SAM_1661" src="http://newskomp.pl/w...61-150x150.jpg" alt="" width="150" height="150" /></a><a href="http://newskomp.pl/w..._1664.jpg"><img class="alignnone size-thumbnail wp-image-9674" title="SAM_1664" src="http://newskomp.pl/w...64-150x150.jpg" alt="" width="150" height="150" /></a><a href="http://newskomp.pl/w..._1665.jpg"><img class="alignnone size-thumbnail wp-image-9675" title="SAM_1665" src="http://newskomp.pl/w...65-150x150.jpg" alt="" width="150" height="150" /></a><a href="http://newskomp.pl/w..._1668.jpg"><img class="alignnone size-thumbnail wp-image-9676" title="SAM_1668" src="http://newskomp.pl/w...68-150x150.jpg" alt="" width="150" height="150" /></a></center>

<strong>Plusy i Minusy</strong>

<center><a href="http://newskomp.pl/w...zwy-1.png"><img class="aligncenter size-full wp-image-9669" title="Bez nazwy-1" src="http://newskomp.pl/w...ez-nazwy-1.png" alt="" width="616" height="113" /></a></center>

<strong>Podsumowanie</strong>

SilentiumPC wydało naprawdę świetny produkt. Fera HE1224 jest wydajnym oraz cichym chłodzeniem które zadowoli praktycznie każdego. Szczególnie zachęcająca jest jego cena. <a href="http://www.skapiec.p...2179">Najtańsza oferta znaleziona na stronie Skąpiec.pl pochodzi ze sklepu ram.net</a>. Omawiany cooler kosztuje tam 89zł. Cooler zdecydowanie zasługuje nie tylko na znaczek NewsKomp.pl ale również na nasze polecenie.
<p style="text-align: center;"><a href="http://newskomp.pl/w...zakup.jpg"><img class="aligncenter size-medium wp-image-9445" title="oplacalny_zakup" src="http://newskomp.pl/w...up-300x202.jpg" alt="" width="300" height="202" /></a>
<center>Dołączona grafika</center>
 • 3


#5098 Packard Bell TS85S

Napisane przez piter_pan w 30 październik 2011 - 11:04

Notbook Packard Bell Easy Note TS85

Dołączona grafika

Firma Packard Bell produkuje sprzęt komputerowy od 1986 roku. Mimo wieloletniej działalność jednak nie potrafi znacząco zaistnieć na rynku. Czołówka zdaje się być nieosiągalna a firma musi zadowolić się jedynie małym kawałkiem wielkiego ciasta rynku IT. Jak wiadomo na rynku panuje kryzys i każdy liczy się z wydatkami. Oprócz znaczących potentatów firmy nie eksperymentują na rynku. W swoich produktach stosują sprawdzone rozwiązania, które gwarantują pewny zysk, unikać przy tym ryzykownych posunięć. Muszą jednak pamiętać, że nie ma lepszego momentu na wyrobienie sobie odpowiedniej pozycji niż obecny.

Dołączona grafika

W ostatnim czasie firma podjęła właśnie takie kroki. Na rynek trafiają coraz lepsze urządzenia sygnowane nazwą firmy. Czy notebook Easy Note TS85 jest więc kolejnym krokiem w tym kierunku? Oto wyniki testu któremu został poddany laptop:

Wygląd zewnętrzny

Matryca

<a> Górna pokrywa została wykonana z błyszczącego plastiku. Sprawia wrażenie delikatnego, wrażliwego na rysy i mechaniczne uszkodzenia.</a> Zawiasy notebooka również pozostawiają wiele do życzenia. Są delikatne, a w szczelinach zbiera się kurz. Model który otrzymałem do testów posiadał zawiasy które spełniały swoje zadanie jednak podczas zmiany położenia ekranu nie stawiały spodziewanego oporu. Można śmiało wywnioskować że po 2 latach lub wcześniej użytkowania trzeba je wymienić. Ekran można odchylić pod kątem 135 stopni. Sama matryca sprawia bardzo dobre wrażenie. Jest bardzo dobrej jakości, a kolory są jasne i wyraziste. Oglądanie filmów staje się jeszcze większą przyjemnością, szczególnie w jakości FULLHD. Podczas słonecznych dni problem odbijania się promieni słonecznych znika. Mimo że ekran jest błyszczący można spokojnie patrzeć na ekran, a odblaski na matrycy nie stanowią problemu.
<table>
<td>
Dołączona grafika
</td>
<td>
Dołączona grafika
</td>
</table>
Klawiatura

Klawiatura jest przyjemna w dotyku, podczas pisania wydaje przyjemny cichy stukot, przypominający mi dawne klawiatury. Idealnie nadaje się do pisania. O ile dobrze nadaje się do pisania, o tyle w grach sprawia olbrzymi kłopot. Klawisze kierunkowe są małe, a podczas gry, gdy istnieje koniczność szybkiej zmiana klawiszy często zdarza się że po prostu nie trafimy w nie. Spowodowane jest to dużą dysproporcją pomiędzy wielkością klawiszy literowych a klawiszy sterujących. Przerwa pomiędzy klawiszem Enter a klawiszem „’’ ” jest tak mała że często zamiast Entera wciskamy drugi klawisz. Nienaturalne są także dysproporcje między lewym i prawym Shiftem. Lewy Shift jest mały, niczym zwykły klawisz literowy, podczas gdy prawy trzeba by podzielić na trzy części aby był wielkości lewego. Pierwszy raz spotkałem się z układem klawiatury, w którym Caps Lock jest większy niż lewy Shift. Jest to dziwnene i bardzo niewygodne. Niemniej jednak po długim okresie przyzwyczajenia pisanie jest przyjemne co zawdzięczać należy delikatności klawiatury i jak już wspominałem przyjemnemu stukotowi klawiszy.

Dołączona grafika

Głośniki

Głośniki dają przyjemny dźwięk jednak tylko przy niskiej głośności, gdy osiągnie ona górną granicę, zaczynają trzeszczeć i słuchanie przestaje być przyjemnością. Nie nadają się do słuchania głośnej wysokobasowej muzyki, jednak podczas gry, gdy odpowiednio dobierzemy poziom głośności stwarzają dobre wrażenie.

Touchpad

Touchpad pokryty jest podobnym plastikiem jak obudowa. Mimo że jest wykonany z błyszczącego plastiku, palec napotyka dziwny opór, przez co korzystanie jest nieprzyjemne. W pewnym momencie zaczynamy ślizgać się po touchpadzie. Najpierw ciężko przesuwać palcem po nim, a sekundę potem palec ślizga nam się na drugi jego koniec. Jest to bardzo męczące, konieczna jest myszka dla normalnego sterowania kursorem.

Dołączona grafika

Interfejs

Notebook wyposażony jest w 2 porty USB 2.0, 1 port USB 3.0, wejście hdmi, gniazdo D-Sub, RJ-45, czytnik kart pamięci SD, SDHC oraz MMC, blokadę zabezpieczającą Kensington Lock. Jednym z niekorzystnych rozwiązań w Packard Bell'u jest bardzo bliskie sąsiedztwo gniazda RJ-45 i gniazda zasilającego. Powoduje to że wtyczka zasilacza z prostokątną wtyczką zahacza o kabel od internetu, wygląda to nieestetycznie i powoduje że kable nachodzą o siebie. Rozwiązaniem jest końcówka prosta zasilacza, przez co kable biegną równolegle. Niby mały szczegół, a przekłada się na użytkowanie i komfort pracy. Mimo że posiada gniazdo USB 3.0, brakuje wejścia E-SATA. USB 3.0 jest przyszłością dla urządzeń przenośnych, jednak jak na razie można spotkać go w nielicznych urządzeniach. Dlatego wejście E-Sata było by dobrym połączeniem USB 2.0 i 3.0. Kolejnym minusem który zauważyłem jest złe rozlokowanie wejść USB. Powoduje to, że powstaje problem, w momencie próby podłączenia dwóch urządzeń obok siebie ( np. dwóch Pendrivów), ponieważ po prostu nie mieszczą się i wzajemnie podważają. Notebook posiada odtwarzacz BlueRay.
Przy zamkniętym notebooku, widoczna z boku jest klawiatura. Jest to co najmniej mały mankament, Powoduje to, że kurz gromadzi się w środku mimo zamkniętej pokrywy.
<table>
<td>
Dołączona grafika

Dołączona grafika
</td>
</table>

Chłodzenie

Chłodzenie zostało bardzo dobrze wykonane. Pomimo wyposarzenia które produkuje dużo ciepła laptop nie nagrzewał się nadmiernie. Mimo wielogodzinnej pracy temperatura nie przekracza 85 stopni. Chłodzenie jest skuteczne a przy tym nie hałasuje. Jest przykładem jak skutecznie odprowadzać ciepło na zewnątrz. ciepło usuwane jest z lewej strony laptopa. Jest to bardzo dobre rozwiązanie. Dolna pokrywa wyposażona jest w otwór prze który powietrze dostaje się bezpośrednio do chłodzenie karty graficznej.

Wydajność

Dane techniczne
<table>
<tr>
<td>
Dołączona grafika
</td>
<td>
Dołączona grafika
</td>
<td>
Dołączona grafika
</td>
<td>
Dołączona grafika
</td>
<td>
Dołączona grafika
<td>
</tr>
<tr>
<td>
Dołączona grafika
</td>
<td>
Dołączona grafika
</td>
<td>
Dołączona grafika
</td>
</tr>
</table>
Cóż można powiedzieć o laptopie wyposażonym w procesor Intel Core i7, 8 Gb pamięci Ram i karty graficznej 2 Gb? Jest to sprzęt który poradzi sobie z każdą grą dostępną na rynku i każdym programem nie wymagającym ogromnych możliwości obliczeniowych. Najróżniejsze gry nie stanowiły problemu dla Packard Bell’a. Jedynym minusem jest fakt, iż razem z notebookiem otrzymałem do testów adapter (60 watowy), zamiast oryginalnego zasilacza. Adapter był bardzo słaby, do tego stopnia, że podczas gry mimo naładowanej baterii i podłączonego adapteru komputer wyłączał się maksymalnie po 40 minutach. Nie było to spowodowane przegrzewaniem się, ani brakiem jakiegoś sterownika. Po ponownym włączeniu wskaźnik baterii pokazywał 0% stanu energii. Mimo to efekty wydajności przedstawiały się więcej niż zadowalająco.

Notebook Packard Bell został wyposażony w procesor Intel Core i7 2720QM. W rankingach procesorów mobilnych plasuje się w czołowych miejscach. W testach mimo niesprzyjających warunków prądowych radził sobie bardzo dobrze. Tylko raz spotkałem się z sytuacją w której komputer zadławił się pracą i wydajność w grach spadła do 5 FPS. Procesor jest dużym plusem testowanego notebooka.
Karta graficzna o niecodziennych możliwościach, podobnie jak procesor pożerała napotkane problemy, nic sobie z nich nie robiąc. W pewnym momencie włączyłem Office 2010, AutoCAD’a i odpaliłem „Call of Duty: Black Ops”. Wbrew oczekiwaniom wydajnośći nie spadła, a w wręcz przeciwnie, osiągnąłem wtedy najlepsze wyniki w teście. Cóż wiele dodać NVidia CUDA…

Jak już wspomniałem notebook Packard Bell o takiej specyfikacji poradzi sobie z każdym programem i grą dostępną obecnie na rynku. Płynności oglądania filmów o ogromniej rozdzielczości jest tak samo płynna jak filmów o formacie .avi czy DVD ( wrażenie wizualne są jednak nieporównywalne lepsze)

Podsumowując, wystawienie jednej średniej oceny Packard Bellowi był by nieuczciwe i nierzetelne. Pod względem wydajności testowany notebook otrzymał notę 8/10 ( nie mogłem do maksimum sprawdzić co potrafi ponieważ zasilanie mi na to nie pozwalało). Jeżeli chodzi o rozmieszczenie gniazd i materiały z których wykonany jest laptop ocena nie może być aż tak wysoka. Po dwutygodniowym tesowaniu dostrzegłem więcej minusów niż plusów. Złe rozlokowanie portów i gniazd, materiał którym pokryty jest touchpad może jest ładny i estetyczny, jednak jego funkcjonalność jest bliska zeru. Dysproporcje w rozlokowaniu przycisków klawiatury są bardzo dużym mankamentem. Plusów należy szukać w bardzo dobrze wykonanej matrycy, czy chłodzeniu, które poradzi sobie z naprawdę mocnym sprzętem. Ocena za zaprojektowanie i wykonanie 3/10.

Ostateczna ocena: 5,5/10


Screeny z poszczególnych testowanych gier:
<table>
<tr>
<td>
Dołączona grafika
</td>
<td>
Dołączona grafika
</td>
<td>
Dołączona grafika
</td>
<td>
Dołączona grafika
</td>
<td>
Dołączona grafika
</td>
<td>
Dołączona grafika
</td>
</tr>
<tr>
<td>
Dołączona grafika
</td>
<td>
Dołączona grafika
</td>
<td>
Dołączona grafika
</td>
<td>
Dołączona grafika
</td>
<td>
Dołączona grafika
</td>
<td>
Dołączona grafika
</td>
</tr>
<tr>
<td>
Dołączona grafika
</td>
<td>
Dołączona grafika
</td>
<td>
Dołączona grafika
</td>
<td>
Dołączona grafika
</td>
<td>
Dołączona grafika
</td>
</tr>
</table>
 • 3


#4801 Eset Smart Security 5

Napisane przez ad1877 w 17 październik 2011 - 15:47

Na wstępie kieruję serdeczne podziękowania do serwisu e-antywirusy.pl za dostarczenie programów w wersji box na potrzeby recenzji a także konkursu.

O popularności aplikacji ESET w Polsce świadczyć mogą m.in. tytuły "Produktów Roku" przyznane przez miesięczniki PC World oraz CHIP. Spółka ESET ma swoją siedzibę w Bratysławie na Słowacji, a jej oddziały zlokalizowane są w San Diego, Bristolu, Buenos Aires oraz w Pradze. Za pośrednictwem sieci dystrybutorów produkty ESET dostępne są w ponad 180 krajach świata. W Polsce autoryzowanym partnerem rozwiązań ESET jest serwis e-antywirusy.pl (www.eset-nod32.net.pl) Od czerwca 2008 roku ESET dysponuje krakowskim biurem Research & Development, którego jednym z zadań jest tworzenie innowacyjnych metod i narzędzi zwalczających coraz bardziej wyszukane zagrożenia.

&. Podstawowe funkcje
 • &1. Skaner antywirusowy – Autorska technologia ESET chroniąca przez znanymi jak i nowymi typami zagrożeń. Zapewnia pełne bezpieczeństwo podczas korzystania z Internetu oraz codziennej pracy na komputerze.
 • &2. Antyspyware – Ochrona przed złośliwym oprogramowaniem śledzącym aktywność użytkownika online. Chroni przed kradzieżą danych i poufnych informacji z komputera.
 • &3. ThreatSense – Dzięki sztucznej inteligencji ESET Smart Security samodzielnie radzi sobie z zagrożeniami. Także tymi, na które nikt jeszcze nie opracował szczepionki. Program ESET potrafi unieszkodliwić złośliwe pliki, strony internetowe i aplikacje.
 • &4. Nowy, inteligentny firewall – ESET Smart Security 5 blokuje zdalny dostęp niepowołanych użytkowników do Twojego komputera i zapobiega próbom monitorowania Twojego ruchu sieciowego.
 • &5. Ulepszony moduł antyspamowy – Zaawansowaną ochronę antyspamową mogą otrzymać użytkownicy klientów pocztowych Windows Mail, Windows Live Mail i Mozilla Thunderbird.
 • &6. Tryb gracza – Uruchomienie trybu gracza wyłącza wszystkie wyskakujące okienka. W czasie obowiązywania trybu gracza harmonogram zadań jest nieaktywny, a sygnatury wirusów nie są ściągane. Tryb gracza można włączyć na określony czas, może on się też uruchamiać automatycznie po wykryciu działania aplikacji w trybie pełnoekranowym.
 • &7. SysInspector i SysRescue – Innowacyjne zintegrowane narzędzia ułatwiające diagnostykę systemu i jego ewentualnego przywracanie w przypadku uszkodzenia plików systemowych Windows.
 • &8. Kontrola rodzicielska – Pomaga chronić dziecko poprzez kontrolę jego aktywności i sposobu korzystania z sieci. Pozwala na blokowanie dostępu do stron, które mogą zawierać nieodpowiednie treści oraz materiały. Funkcja daje możliwość korzystania z 27 kategorii tematycznych, wg których można blokować wybrane strony internetowego. Dla każdego użytkownika systemu Windows można zdefiniować osobne reguły. Dostęp do funkcji jest chroniony hasłem.

Wstęp – czyli przechodzimy do konkretów

Eset Smart Security zachwyca w niezależnych testach. Przede wszystkim na tle małego zapotrzebowania na zasoby systemowe. Dobrze wypada także w usuwaniu złośliwego oprogramowania, choć jeśli chodzi o ten aspekt - są lepsze rozwiązania zabezpieczeń naszych systemów. Większość funkcji można teraz uruchamiać z poziomu zasobnika systemowego, bez konieczności wywoływania okna programu. Oprogramowanie ESET dostępne jest w dwóch wersjach dla Windows XP/Vista/7 (32- i 64-bit)

Instalacja

Instalacja samego programu jest bardzo prosta i jak w większości polega na klikaniu „dalej”. Możemy też wybrać instalację niestandardową, później wybierając ścieżkę instalacji, ustawić czy korzystamy z proxy (lub sam program to ustali) a także włączamy ochronę przez nieznanymi zagrożeniami. Oczywiście po pierwszym uruchomieniu program zaktualizuje bazy wirusów.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

W trakcie instalacji jest domyślnie zaznaczona opcja ESET LiveGrid, czyli system oceny reputacji plików. Oczywiście nie odznaczamy.

Menu główne

Na pierwszy rzut oka nic się nie zmieniło. Jednak szybko zauważymy kilka kosmetycznych zmian. Zmianie uległo okno główne programu, jest bardziej czytelniejsze i sprawia mi wrażenie bardzo prostego w obsłudze (i faktycznie – jest bardzo prosty w obsłudze). Na szczęście nasi sąsiedzi nie kombinowali zbyt wiele z interfejsem i wprowadzili tylko kosmetyczne zmiany co poprawiło funkcjonalność programu. Użytkownik wersji 4 może spokojnie przesiąść się na wersję 5. Prawie każde ustawienie możemy dostosować do naszych potrzeb (zresztą jak w większości takich programów). Menu główne pokazuje nam najważniejsze informacje. Informuje nasz czy komputer jest w pełni chroniony a wszystko to podzielono osobno na: sieć, internet i pocztę email oraz kontrolę rodzicielską. Program informuje nas także czy mamy zainstalowane aktualizacje. Jednak opcję tę możemy wyłączyć jeśli nas irytuje. Poniżej mamy także najczęściej używane opcje programu -przydatna opcja. Inne komponenty także możemy wyłączyć jednym kliknięciem.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Po instalacji ESS jest gotowy do pracy na domyślnych ustawieniach. Użytkownik korzystający głównie z przeglądarki i poczty powinien być zadowolony z działania pakietu. Dla bardziej wymagających, ustawienia są bardzo rozbudowane i każdy kto choć raz korzystał z Eseta powinien sobie bez problemu poradzić z konfiguracją.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

& Niezależne testy

&1. Antivirus

Na już mocno zainfekowanym systemie instalowano Eset Smart Security 5. Niektóre problemy z instalacją i skanowaniem zostały rozwiązane poprzez uruchomienie pełnego skanowania w trybie awaryjnym. Jednak jedno zagrożenie wywoływało komunikat o ponownym uruchomieniu i tak w kółko, bez końca. Pomocy technicznej udało się rozwiązać ten problem osobnym narzędziem do oczyszczania ze złośliwego oprogramowania.

Ogólnie ESET wykrył 88 procent zagrożeń i zdobył 6,5 pkt w usuwaniu złośliwego oprogramowania, podobnie jak AVG Internet Security 2012. Wykrył wszystkie scareware i rootkity i zdobył 9,5 w usuwaniu scareware i 6,7 w usuwaniu rootkitów.

Dołączona grafika

ESET wypadł słabo w teście blokowania złośliwego oprogramowania. Jeden zagrożony i zidentyfikowany plik udało się zainstalować i uruchomić pomimo wielokrotnych prób ESETa do jego zatrzymania. Ogólny wynik w blokowaniu szkodliwego oprogramowania i jego wyniki w blokowaniu programów typu rootkit i scareware były albo najgorszym lub drugim najgorszym wśród testowanych programów.

Dołączona grafika

Ogólnie program wypadł dobrze (niżej screen)

Dołączona grafika

&2. Mój własny test

Test polegał na zidentyfikowaniu i usunięciu statycznych wirusów jak i też tych już nieaktywnych. Dlatego wypadł zupełnie inaczej niż w teście wyżej. Antywirus do dyspozycji miał 2298 zarażonych plików o łącznym rozmiarze prawie 1,1GB, gdzie wykrył 18751 wirusów różnych odmian. Jak sobie poradził? Bardzo dobrze a nawet świetnie!

Wykrył i usunął 2157 pliki, co daje wynik w przybliżeniu 94%
2298-2157= 141 - liczba pozostawionych plików
2157/2298=0,9386*100% = 93,86%

Dołączona grafika

Zalety
 • Ulepszony interfejs
 • Ładniejszy wygląd
 • Dobry pakiet w usuwaniu złośliwego oprogramowania
 • Ma dobre wyniki w niezależnych testach
 • Dobry filtr antyspamowy
 • Niewielki wpływ na wydajność systemu

Wady
 • Całkowite usunięcie złośliwego oprogramowania w skrajnych przypadkach wymaga wiedzy użytkownika.
 • Słabe blokowanie złośliwego oprogramowania.

Podsumowanie

Program jest bardzo prosty w obsłudze, co nie powinno nikomu sprawić problemu z jego użytkowaniem. Odstraszać niektórych może słabszym firewallem w porównaniu do konkurencji, jeszcze inny będzie skarżył się na przeciętny antywirus. Jednak nie ma idealnego rozwiązania, które zabezpieczy nas w 100% przez wirusami. Dociekliwym polecam także swoją lekturę do poczytania (Czy jesteśmy bezpieczni w sieci?).

Do napisania tej lektury skłoniło mnie najczęściej wyszukiwane hasło w google dla antywirusów: „najlepszy antywirus”…
Nie ma idealnych pakietów zabezpieczających. Kombinacja antywirus + firewall też nie zawsze jest odpowiednią ochroną.
Eset Smart Security jest kompletnym pakietem zabezpieczeń dla użytkownika nastawionego na bezpieczeństwo idącego w parze z lekkością i niezawodnością. Program jak najbardziej polecam każdemu.

I pamiętajmy, że ESET to tylko program i nigdy nie zastąpi naszego „myślenia”.

Film przedstawiający nową wersję ESET SMART SECURITY.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=bCpq61PJROo
 • 3


#4643 Phobya i paski LEDowe

Napisane przez Chlodzenie_net w 11 październik 2011 - 11:57

Zapraszam do zapoznania się z możliwościami pasków LEDowych formy Phobya. Wydaje mi się, że szczególnym zainteresowaniem będzie się cieszyć ten z możliwością regulacji :)

Dołączona grafika


 • 3


#27655 Samsung Galaxy Note II - test smartfona

Napisane przez BestPCInfo_pl w 10 marzec 2013 - 13:36

Jakiś czas temu mieliśmy okazję zapoznać się ze standardowym smartfonem firmy Samsung - Galaxy Xcover. Dziś przyjrzymy się urządzeniu o praktycznie kilka klas wyżej - Galaxy Note II (w wersji Marble White). Z racji gabarytów można by go właściwie nazwać nawet już mini-tabletem, jednak przekonajmy się jak w praktyce wypada ten charakterystyczny smartfon. Zapraszam więc na test Samsung Galaxy Note II.

 

Samsung-Galaxy-Note-II-Test.jpg


 • 3


#5478 Kaspersky Internet Security 2012

Napisane przez Tomasz w 14 listopad 2011 - 22:23

Kaspersky Internet Security 2012

Dzięki uprzejmości naszego partnera e-antywirusy.pl mieliśmy możliwość zrecenzowania pakietu, wyprodukowanego przez Kaspersky Lab, o nazwie Kaspersky Internet Security.

Kilka słów o firmie

Kaspersky Lab to założona w 1997 roku, w Moskwie, przez Natalię i Jewgienija Kasperskich, firma zajmująca się produkowaniem oprogramowania zapewniającego bezpieczeństwo naszym komputerom.
Oprócz kwatery głównej, Kaspersky posiada także biura regionalne, między innymi w Indiach, Niemczech, Francji, Holandii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, a także Polsce.
O wysokiej klasie produktów Kaspersky Lab może świadczyć fakt, że silnik tegoż oprogramowania jest wykorzystywany przez wiele konkurencyjnych rozwiązań w zakresie Computer Security.

Instalacja

Proces instalacji jest prosty, szybki i intuicyjny, dzięki czemu większości użytkowników nie przysporzy on większych klopotów.
Właściwie cała trudność polega na używaniu przycisku Dalej.

Dołączona grafika

Już na poziomie instalacji programu możemy zadecydować czy chcemy dołączyć do Kaspersky Network Security.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Kilka chwil i ...

Dołączona grafika

... instalacja zakończona sukcesem.

Tuż po...

Tuż po instalacji naszym oczom ukazuje się coś w rodzaju loading bar czy paska ładowania.

Dołączona grafika

W prawym górnym rogu interfejsu systemu zostaje przypięty gadżet naszego pakietu.
Wygląd owego mini-centrum zarządzania oceniam na całkiem niezły, estetyczny i przejrzysty.

Dołączona grafika

Informuję on nas o stanie zabezpieczeń naszego systemu,a także pozwala na uruchomienie:
- aktualizacji (ikona "goniących się" strzałek)
- menadżera zadań programu Kaspersky (ikona karteczki z tick'ami)
- przeglądarki raportów (ikona dokumentu)
- środowiska bezpiecznego uruchamiania (ikona interfejsu z tarczą)

Aktualizacja

Jak to zwykle bywa nadchodzi czas na aktualizację oprogramowania, gdyż dostarczone z programem bazy są mocno nieaktualne.

Dołączona grafika

Proces ten rozpocząłem o godzinie 10:44, a zakończyłem 13 minut później. Nie jest to okres czasu, który pozwalałby mi na przygotowanie 2 dań obiadowych oraz deseru, ale nie mogę też powiedzieć by aktualizacja przebiegała ekspresowo.

Dołączona grafika

Średnia prędkość pobierania wynosiła 350 KB/s, co przy moim szybkim łączu jest wynikiem dosyć przeciętnym, a może nawet miernym. Sądzę, że osoby ze słabszym łączem mogą być rozczarowane.

Interfejs

O, tak. Zmiany poczynione w interfejsie Kaspersky Internet Security są ogromne, a co godne pochwały, są to zmiany, które pozwalają nazwać ten produkt jednym z posiadających najładniejszą szatę graficzną.

Dołączona grafika

Śmiem twierdzić, że interfejs został podzielony na dwa obszary:
- info-settings, w którym znajdziemy ogólne informację na temat stanu bezpieczeństwa naszego komputera oraz dwa przyciski odpowiadające za przejście do raportów i ustawień programu.
- tools, w którym znajdują się poszczególne narzędzia/moduły programu. Domyślnie jest to pozioma belka przewijania, jednak wystarczy kliknąć ciemno-zielony grot skierowany ku górzy, aby wypełniła ona niemalże cały interfejs programu.

Dołączona grafika

Tools

Skanowanie

Jak widać Kaspersky Internet Security oferuje nam 3 domyślne tryby skanowania:
- Pełne skanowanie, które poszukuje niebezpiecznych plików na wszystkich dyskach
- Skanowanie obszarów krytycznych, które poszukuje niebezpiecznych plików w obiektach ładowanych na starcie systemu
- Wykrywanie luk, które najprościej rzecz biorąc sprawdza czy system oraz zainstalowane na nim oprogramowanie jest aktualne. Tryb ten wykrywa także potencjalnie niebezpieczne ustawienia systemu takie jak np. autouruchamianie nośników przenośnych i pozwala na ich zmianę.

Dołączona grafika

W zakładce tej, posiadamy także specjalny obszar, w którym można upuścić plik, który ma zostać przeskanowany - podobną możliwość daje nam tzw. prawoklik.

Aktualizacja

Okno aktualizacji celowo pomijam, nie ma właściwie tam o czym mówić, jest to standardowe okno, w którym jesteśmy informowani o aktualności naszych baz, ostatnim ich uaktualnieniu, a także o sposobie uruchamiania pobierania nowych sygnatur.

Kontrola rodzicielska

Przechodząc do zakładki kontrola rodzicielska zmuszeni jesteśmy zdefiniować hasło dla...

Dołączona grafika

... ustawień, co do których chcemy by były one chronione.

Dołączona grafika

Klikamy Utwórz hasło, a następnie przechodzimy do karty kontroli rodzicielskiej, gdzie możemy ją włączyć, a następnie odpowiednio ją skonfigurować przechodząc do ustawień.

Dołączona grafika

Możemy tam ustalić, inny niż domyślny, alias użytkownika, a także przypisać mu odpowiedni avatar. Możemy także wyeksportować swoje ustawienia do zewnętrznego pliku, lub je wczytać.

Co do bardziej zaawansowanych ustawień...

W zakładce Użycie komputera możemy zdefiniować czasowy limit korzystania z komputera na dobę lub wybrać, w które dni i w jakich godzinach dostęp do komputera ma być dozwolony, a w które nie.

Zakładka Użycie aplikacji pozwala zablokować dostęp do konkretnych aplikacji np. gier czy komunikatorów.

Użycie Internetu niesie ze sobą podobną funkcjonalność, co Użycie komputera, odnosi się jednak tylko i wyłącznie do połączenia z internetem.

Karta Przeglądanie stron WWW pozwala zablokować dostęp do stron sklasyfikowanych według dostępnych kategorii, albo do witryn o konkretnych adresach.

Dołączona grafika

Pobieranie plików pozwala określić jakiego rodzaju dane mogą być pobierane, a jakiego nie. Klasyfikuje się to według 4 kategorii: muzyka, pliki wideo, aplikacje i archiwa.

Dzięku zakładce Komunikatory internetowe możemy zablokować możliwość kontaktu z okreslonymi osobami.

Karta Sieci społecznościowe pozwala na rejestrację wiadomości wysyłanych i odbieranych przez użytkownika objętego kontrolą.

Dane prywatne oraz Użycie słów to zakładki domyślnie wyłączone. Odpowiadają kolejno za ochronę danych użytkownika takich jak numery telefonów czy dane kart kredytowych oraz za wykrywanie użycia słów niedozwolonych w komunikacji użytkownika oraz w formularzach WWW.

Narzędzia

W zakładce tej znajdziemy kilka interesujących dodatków, które nie zawsze są posiadane przez konkurencję.

Dołączona grafika

Kaspersky Rescue Disk - moduł ten tworzy płytę lub nośnik USB z niezbędnym narzędziami, które mają pomóc nam wykryć i wyeliminować infekcję w sytuacji, gdy użycie fizycznie zainstalowanych programów będzie niemożliwe.

Znajdź i rozwiąż problemy z systemem Windows - właściwie jest dokładnie tym samym, co tryb skanowania Wykrywanie luk. Poszukuje potencjalnie niebezpieczne ustawienia i proponuję ich zmianę.

Kreator czyszczenia śladów aktywności - zadba o usunięcie historii przeglądarki, cookies, plików tymczasowych itp. pozostałości po naszej pracy z systemem Windows.

Konfiguracja przeglądarki - jest to moduł szukający potencjalnie niebezpiecznych ustawień w przypadku przeglądarki Microsoft Internet Explorer.

Bezpieczne uruchamianie aplikacji

Moduł ten działa na zasadzie piaskownicy i według producenta tworzy wyizolowaną warstwę systemu, dzięki czemu pozwala na uruchamianie potencjalnie niebezpiecznych aplikacji bez uszczerbku dla systemu.
Widoczne, na około okna system, zielone obramowanie świadczy o tym, iż pracujemy w trybie Safe Run.

Dołączona grafika

Uruchomienie tego moduły może także nastąpić z tzw. prawokliku, po najechaniu na interesującą nas aplikacje możemy ją wyizolować.
Co dosyć istotne producent zapewnia o skuteczności tego rozwiązania jedynie na systemach x86.

Aktywność aplikacji

W zakładce tej wyszczególnione są uruchomione aplikacje. Dowiadujemy się z niej, o tym do jakiej grupy są przyporządkowane poszczególne programy. Ową grupę możemy zmienić, a także możemy edytować poszczególne reguły dla aplikacji i uprawnienia jakie konkretny program posiada.

Dołączona grafika

Monitor sieci

Tu obserwujemy cały nasz ruch sieciowy. W każdej chwili możemy go zablokować, a także edytować reguły poszczególnych aplikacji.

Dołączona grafika

Klawiatura wirtualna

Ciekawy moduł dla ludzi korzystających często z internetu w celu wymiany wrażliwych danych. Chroni nas on przed przechwyceniem informacji z klawiatury, gdyż cała operacja uzupełniania formularzy danymi opiera się na akcjach myszki.

Dołączona grafika

Bezpieczne surfowanie

Domyślny wariant bezpiecznego uruchamiania przeglądarki internetowej w środowisku wyizolowanym. Podobnie jak Bezpieczne uruchamianie aplikacji, uaktywnienie tego modułu jest sygnalizowane zieloną obwódką wokół przeglądarki.

Kwarantanna

Okno to pozwala nam na przenoszenie plików do kwarantanny, ich skanowanie, usuwanie plików objętych kwarantanną, a także ich przywracanie.

Dołączona grafika

Kaspersky Security Network

Jest to moduł opierający swoje działanie na zasadzie reputacji. Kaspersky sprawdza jak wielu użytkowników korzysta z takiego samego pliku, a ich komputery wciąż są niezainfekowane i na tej podstawie uznaje plik za bezpieczny lub nie.

Dołączona grafika

Plik możemy zweryfikować korzystając z tzw. prawokilku, używając Sprawdź reputację w KSN.

Dołączona grafika

Ustawienia

Kaspersky Internet Security to wszechstronny kombajn - nie sposób dokładnie omówić wszystkich jego ustawień w ciągu 12 godzin, nie przechodząc na dożylny sposób odżywiania.
Mimo to, postaram się krótko przedstawić panel zarządzania konfiguracją programu.

Dołączona grafika

Ustawienia podzielono na 4 grupy:

Centrum ochrony

Tam znajdziemy podstawowy checkbox definiujący czy chcemy włączyć naszą ochronę czy nie. Możemy zdefiniować ochronę hasłem, a także to czy KIS ma być uruchamiany razem ze startem systemu.
W poszczególnych zakładkach tej grupy na ogół definiujemy poziom na jakim dany moduł ma funkcjonować. Czy ma być mniej czy bardziej rygorystyczny. Na jakim poziomie ma pracować analiza heurystyczna, niskim, średnim czy szczegółowym, czy ma skanować instalatory, jakie obszary mają zostać objęte ochroną, w ustawieniach zapory możemy definiować reguły dla aplikacji, a także przydzielać im konkretną grupę "zaufania".
Nawigacja po tych ustawieniach jest naprawdę prosta, zmiana głównych ustawień zwiększających poziom bezpieczeństwa - również.

Skanowanie

W tej grupie będziemy mieli okazję ustalić np. czy KIS ma poszukiwać rootkitów, jaki poziom analizy heurystycznej ma zastosować, czy skanować archiwa zabezpieczone hasłem, czy pomijać pliki skanowane dłużej niż określoną jednostkę czasu itd. itd.

Dołączona grafika

Aktualizacja

W zakładce tej definiujemy sposób uruchamiania aktualizacji - ręczny,automatyczny, bądź zgodny z terminarzem. Możemy także samodzielnie wybrać źródło, z którego pochodzić będą aktualizacje.

Ustawienia zaawansowane

Tutaj możemy określić np. jakiego rodzaju zagrożeń KIS ma poszukiwać, jakie obiekty nie będą skanowane w poszukiwaniu zagrożeń, a także pozwala dostosować ustawienia odpowiedzialne za optymalizację funkcjonowania programu np. sposób pracy na jednostkach o zasilaniu bateryjnym, kompatybilność z innymi aplikacjami, maksymalne rozmiary raportów itd. itd.

Całość ustawień dot. KIS możemy wyeksportować do zewnętrznego pliku.

Dołączona grafika

Niezależne testy

1. W październikowym teście detekcji przeprowadzonym przez AV Comparitives Kaspersky zajął siódme miejsce, jednocześnie uzyskując wynik na poziomie 98,3%. Warto zaznaczyć, że różnica pomiędzy miejscem pierwszym, a siódmym jest znacząco mniejsza niż między 7, a 15 (ostatnim).
http://www.av-compar..._od_aug2011.pdf

2. W ostatnim teście przeprowadzonym przez AV Test Kapersky Internet Security otrzymał następujące noty:
- ochrona 6.0/6.0
- naprawa 4.5/6.0
- użyteczność 5.0/6.0
http://www.av-test.o...port_no]=113151

3. Virus Bulletin - Kaspersky Internet Security otrzymał certyfikat VB 100% Certified.
http://www.virusbtn....ve/vendor?id=74

Zakończenie

Nikt nie powinien mieć wątpliwości - produkt ten to kombajn, o którym można powiedzieć "Klasa sama w sobie".
W recenzji celowo pominąłem wątek wydajności pakietu, który często pojawia się w tematach dot. KIS. Z własnego doświadczenia wiem, że teoretyczne wyniki zużycia zasobów mogą nijak mieć się do rzeczywistego, odczuwalnego obciążenia, a gdyby tego było mało, odczuwalność pakietu w dużej mierze zależy od maszyny, na której zostanie on zainstalowany.

Z mojej obserwacji wynika, iż pakiet KIS nie jest najlżejszy, ale nazywanie go mułem mija się daleko z prawdą. Już po pierwszym skanowaniu systemu - pakiet jest właściwie nieodczuwalny, no chyba, że przeszkadza nam dłuższe uruchamianie aplikacji wynikające z analizowania uruchamianego kodu.

Niestety - coś za coś.
Kaskeprsky oferuje znakomity poziom ochrony za cenę delikatnego wydłużenia uruchamiania aplikacji. Wybór należy do Was, a ja ze swej strony raz jeszcze pragnę podziękować e-antywirusy.pl za możliwość zrecenzowania tego pakietu.
 • 3