Skocz do zawartości

 •  

Zdjęcie

Windows 8


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 piter_pan

piter_pan
 • Ekspert PCSH
 • 59 postów

Napisano 07 październik 2011 - 16:21

Windows 8

Udostępniona 13 września wersja Developer Preview przeznaczona jest dla komputerów z 32- i 64-bitowymi procesorami. Można pobrać ją bezpłatnie z stron Microsoftu. Postanowiłem sprawdzić, czy zgodnie z tym co przedstawiają szefowie Microsoftu jest to kolejny milowy krok w oprogramowaniu czy też przeróbka „siódemki” mająca na celu zasilenie kieszeni potentata z Richmond.

Instalacja

Przed instalacją należy sprawdzić czy nasz komputer spełnia wymagania systemowe:

Procesor: 2,1GHz dla 32 bit. 3GHz dla 64bit.
RAM: 1,5GB dla x86 2,5GB dla x64
Dysk Twardy: 14GB wolnego miejsca dla 32bit, 16GB wolnego miejsca dla 64bit
Karta Graficzna: Obsługa DirectX 9 z WDDM 1.0

W sieci krążą filmiki pokazujące, że można „odpalić” Windows 8 nawet na 128 MB RAM. Słowo „odpalić” jest bardzo właściwe ponieważ nic poza uruchomieniem i przejrzeniem opcji menu nie można zrobić. Gdy dysponujemy większą pamięciom system zajmuję więcej zasobów. Wraz z rozwojem technologii i możliwość tworzenia lepszego sprzętu będą pojawiać się systemy które w pełni wykorzystają dostępne konfiguracje sprzętowe. Windows 8 zaprezentowany został przez Microsoft na komputerze z 24 GB Ram-u... Choć Microsoft zapewnia że „ósemka” będzie mogła pracować na obecnych komputerach, myślę że będzie przeznaczony dla maszyn wyposażonych co najmniej w 8 GB RAM-u. Ja testowałem Windows 8 na laptopie o „trochę” mniejszych możliwościach:

Procesor: AMD Turion X2 Dual core mobile
RAM: 3GB
Dysk Twardy: 50 GB
Karta Graficzna: ATI Mobility Radeon HD 4570 512 MB

Średnie zajęcie pamięci w czasie testu wynosiło w stanie spoczynku ok 800 MB RAM-u. Gdy tylko uruchomiłem jeden z programów dostępnych w „ósemce” zajmował już ponad 1 GB RAM-u. (dla przykładu włączyłem PaintPlay). Warto przy tym zaznaczyć że wersja ta pozbawiona jest fajerwerków graficznych. W czasie testów nie spotkałem się z „blue screen’em”. Wcześniej próbowałem uruchomić Windows’a na Wirtualnej maszynie (Virtual Box), jednak moje starania spełzły na niczym. Problem „blue screen’a” lub przerwanej instalacji pojawiał się notorycznie. Testowanie był więc niemożliwe.
Instalacja przebiega podobnie jak w Windows 7. Proces zajął ok 20 minut. Instalację kończymy utworzeniem konta użytkownika oraz podaniem adresu mail. System w końcowej wersji jak żaden inny Windows ma być połączony z „chmurą”, dzięki czemu zaspokoi potrzeby użytkowników potrzebujących mobilnego systemu na kilu komputerach.

Pierwsze wrażenie

Po zakończonej instalacji naszym oczom ukazuje się pulpit „ósemki”. Na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie jakby niedokończonego, niekompletnego. Na pulpicie znajduje się mozaika z ikon programów dostępnych dla użytkownika, które swoimi kanciastymi kształtami wzbudza u mnie niechęć i sprawia że ostatnie 5 lat korzystania z Windowsa przechodzi do historii. Ni to Windows 95, ni to Windows 7. W „ósemce” na początku trzeba się z tym zmierzyć. Początkowo poruszanie się po „ósemce” sprawiło mi duży problem. Dopiero po odnalezieniu ikony Deskop napotykamy na znany wygląd pulpitu. Światełkiem w tunelu okazuje się uruchomienie Eksplorera, którego górna część okienka wzorowana jest na Microsoft Office 2010. Można dostrzec w nim podział na wstążki, dzięki którym odnalezienie danej funkcji staje się łatwiejsze.

Dołączona grafika Pulpit
Dołączona grafika Windows Explorer
Panel Sterowania

Kolejną zmianą, która przykuwa uwagę jest odmieniony wygląd panelu sterowania. W przeciwieństwie do poprzednich Windowsów zastosowano podział na główne kategorie, zlokalizowane po lewej stronie okna. Po wybraniu odpowiedniej kategorii można dokonać zmian w poprzez wybranie odpowiedniej funkcji po prawej stronie okna.. Pozwala to na szybkie przejrzenie funkcji panelu bez konieczność otwierania i zamykania kolejnych okien panelu.

Dołączona grafika Panel Sterowania

Prawy przycisk

Zmianą która znacząco wpływa na użytkowanie systemu jest zmiana działania prawego klawisz myszy. Podczas korzystania z różnych programów w „ósemce” na ekranie nie widnieje żaden pasek narzędzi. Dopiero po naciśnięciu prawego klawisza myszy możemy skorzystać z paska narzędzi. Niezależnie w którym miejscu naciśniemy prawy klawisz pasek i tak znajdzie się na dole ekranu.

Internet Explorer

Przeglądarka w którą wyposażony jest windows 8 to Internet Explorer 10. Jest to nowa przeglądarka stworzona specjalnie dla nowego systemu. Jak już wspominałem, okno początkowo pozbawione jest początkowo paska narzędzi. Pozwala to komfortowo korzystać z stron internetowych, szczególnie w urządzeniach mobilnych. Przeglądarka jest chyba najjaśniejszym punktem testowanej wersji Windows 8. Powiem szczerzę że mimo prostoty obsługi jest komfortowa i łatwa w obsłudze. Jest to wersja testowa więc nie mogę powiedzieć czy będzie konkurencyjna pod wzglądem szybkości dla innych przeglądarek. Jednak gdy zostanie w pełni ukończona i zbliży się pod wzglądem szybkości do konkurencji, to na pewno nie przejdę obok niej obojętnie.

Dołączona grafika Internet Explorer

Menadżer zadań

W "ósemce" menadżer zadań został zmodyfikowany i poszerzony o nowe funkcję. Dzięki temu możemy zobaczyć ile dany program zajmuję pamięci, jak długo korzystamy z danego programu. Pomysł dobry i jeżeli zostanie dopracowany to może wreszcie będziemy mogli analizować zasoby pamięci i obciążenia systemu bez konieczności instalacji dodatkowych programów

Dołączona grafika Menadzer zadań

Dołączona grafika Menadzer zadań

Dołączona grafika Menadzer zadań

Podsumowanie

Przed testem wydawało i się, że „ósemka” będzie kolejnym „strzałem w płot”, podobnie jak Vista. Byłem przekonany, że Microsoft wypuszcza na rynek słaby system aby osoby które skuszą się na jej zakup po trzech latach wydały kolejne pieniądze na system który uwolni ich od koszmarnego systemu. Moje myślenie uległo częściowej zmianie. Wydaje mi się że droga którą objął Microsoft doprowadzi do czegoś nowego, innego. Czy jest to odpowiednia droga? Czy ma sens zmienianie znanego wyglądu pulpitu i tworzenie zupełnie innego sposobu poruszania się po systemie? Nie dowiemy się dopóki Windows 8 nie trafi do sklepów. Na pewno wiele jest jeszcze do zrobienia. System mimo kilku nowości jest jeszcze surowy. Nie wyobrażam sobie aby obecny wygląd kwadratowych okien na pulpicie pozostał bez zmian. Sprawność systemu będzie można ocenić dopiero po przetestowaniu finalnej wersji. W obecnej chwili nie ma to sensu. Dużym plusem jest za to wygląd panelu sterowania i odświeżenie Explorer Windows 8. Gdybym musiał wystawić ocenę w skali od 1 do 10, Windows 8 otrzymał by 5 z małym plusem (za panel sterowania ten plus).

Tak ja oceniłem Windows 8 w wersji Developer Preview. Zapraszam Was gorąco do samodzielnego przetestowania „ósemki”. Jeżeli was zachwyci lub doprowadzi do białej gorączki, napiszcie o tym. Bo im więcej testów tym lepsza ocena systemu.

Użytkownik piter_pan edytował ten post 07 październik 2011 - 16:37

 • 1

#2 ad1877

ad1877
 • Użytkownik
 • 2001 postów

Napisano 07 październik 2011 - 16:25

Szkoda, że screeny są maluteńkie...Co do samego systemu...Z tego co napisałeś będzie potrzebował sporej ilości ramu. Jednak w "spoczynku" 800MB to jak obecnie Windows 7. Ale trzeba zdawać sobie sprawę, że system jest niekompletny, bez wodotrysków graficznych...Jak będzie z grami? Zapewne system będzie wspierał wsteczną zgodność, chodź ta recenzja tego nie opisuje. I jak będzie z grami? Też jest to wielka niewiadoma...
 • 0

#3 emus1994

emus1994
 • Ekspert PCSH
 • 378 postów

Napisano 07 październik 2011 - 16:26

Recka super ... podoba mi się .... ale jeśli chodzi o win 8 to jakoś mnie odpycha :/ Nie podoba mi się takie rozwiązanie.

Ale tak jak mówisz .... jeszcze wszystko przed nimi na pewno coś zmienią, mam nadzieje na lepsze :sarcastic:

ja oceniam ta "8" 2/10 --> nie chce go ! :D


co do postu wyżej ... ta 8 jest pewnie jeszcze tak niedopracowana ... że tak jak autor stwierdził nie ma sensu się jej bardziej przyglądać :P

Użytkownik emus1994 edytował ten post 07 październik 2011 - 16:28

 • 0

#4 ad1877

ad1877
 • Użytkownik
 • 2001 postów

Napisano 07 październik 2011 - 16:27

Recka super ... podoba mi się .... ale jeśli chodzi o win 8 to jakoś mnie odpycha :/ Nie podoba mi się takie rozwiązanie.

Ale tak jak mówisz .... jeszcze wszystko przed nimi na pewno coś zmienią, mam nadzieje na lepsze :sarcastic:

hmmm ale jak gry, aplikacje.... ja oceniam ta 8 2/10 --> nie chce go ! :D

Rozwiązanie może się nie podobać jak w przypadku przejścia z xp na 7 chociaż to były systemy okienkowe. Tutaj jest to troche inaczej rozwiązane ale podobno będzie możliwość uzytkowania z systemu w "cywilizowany" sposób
 • 0

#5 piter_pan

piter_pan
 • Ekspert PCSH
 • 59 postów

Napisano 07 październik 2011 - 16:40

Szkoda, że screeny są maluteńkie...Co do samego systemu...Z tego co napisałeś będzie potrzebował sporej ilości ramu. Jednak w "spoczynku" 800MB to jak obecnie Windows 7. Ale trzeba zdawać sobie sprawę, że system jest niekompletny, bez wodotrysków graficznych...Jak będzie z grami? Zapewne system będzie wspierał wsteczną zgodność, chodź ta recenzja tego nie opisuje. I jak będzie z grami? Też jest to wielka niewiadoma...Screeny zmieniłem, dałem złe linki. Dwa razy do miniatur zamiast do normalnych screenów
 • 0

#6 piter_pan

piter_pan
 • Ekspert PCSH
 • 59 postów

Napisano 07 październik 2011 - 16:45

Recka super ... podoba mi się .... ale jeśli chodzi o win 8 to jakoś mnie odpycha :/ Nie podoba mi się takie rozwiązanie.

Ale tak jak mówisz .... jeszcze wszystko przed nimi na pewno coś zmienią, mam nadzieje na lepsze :sarcastic:

ja oceniam ta "8" 2/10 --> nie chce go ! :D


co do postu wyżej ... ta 8 jest pewnie jeszcze tak niedopracowana ... że tak jak autor stwierdził nie ma sensu się jej bardziej przyglądać :PWiesz co ja miałem takie podejście do Visty, do dzisiaj jak ją widzę to dostaję białej gorączki... Ale jeżeli chodzi o 7 to powoli równa do xp a nawet chyba go przebiła. Nawet gdy czegoś nie chcemy to świat idzie tak szybko do przodu że będziemy musieli pogodzić się z kolejnym systemami...
Bo niestety te "nasze" ( na nich uczyłem się o komputerach i zawsze będą najlepsze) nie będą w stanie wykorzystać dostępnego sprzętu.
 • 0

#7 emus1994

emus1994
 • Ekspert PCSH
 • 378 postów

Napisano 07 październik 2011 - 16:55

Bo niestety te "nasze" ( na nich uczyłem się o komputerach i zawsze będą najlepsze) nie będą w stanie wykorzystać dostępnego sprzętu.Mówisz o Dos'ie ? --> mówisz o najlepszych ... hmm mi to się zawsze z Dos'em kojarzy :D

Win 8 do wszystkiego ... to chyba dobre rozwiązanie :sarcastic:

Powiem tak .... co do win 7 ... myślę ze jest dopracowany :P i że nie brakuje mu niczego .... chodź sam działam na XP i 7.... i jakoś chyba przyzwyczajenie skłania mnie do tego XP niż do 7 :P

Użytkownik emus1994 edytował ten post 07 październik 2011 - 17:03

 • 0

#8 Seven

Seven
 • Użytkownik
 • 50 postów

Napisano 07 październik 2011 - 17:11

Szkoda, że screeny są maluteńkie...Co do samego systemu...Z tego co napisałeś będzie potrzebował sporej ilości ramu. Jednak w "spoczynku" 800MB to jak obecnie Windows 7. Ale trzeba zdawać sobie sprawę, że system jest niekompletny, bez wodotrysków graficznych...Jak będzie z grami? Zapewne system będzie wspierał wsteczną zgodność, chodź ta recenzja tego nie opisuje. I jak będzie z grami? Też jest to wielka niewiadoma...

Podobno ma używać mniej ramu niż siódemka, gdzieś czytałem że tylko 300/400MB.

Jak dla mnie kafelki w wersji na pc to jakaś pomyłka, na szczęście da się to wyłączyć i wtedy system jest już całkiem ok.
 • 0

#9 piter_pan

piter_pan
 • Ekspert PCSH
 • 59 postów

Napisano 07 październik 2011 - 18:03

Jak dla mnie kafelki w wersji na pc to jakaś pomyłka, na szczęście da się to wyłączyć i wtedy system jest już całkiem ok.

Jakie miałem jazdy jak próbowałem coś zrobić na tym środowisku graficznym "meteo". A największy minus że programy nie można wyłączyć od tak... ja wyłączałem przez menadżera... to jest masakr jak tego nie zmienią to ciężko będzie się przyzwyczaić... A obciążenia zobaczymy... I tak wyjdzie na równo bo zrobią programy użytkowe zewnętrzne, które będą pobierać więcej pamięci
 • 0

#10 meler

meler
 • Użytkownik
 • 5 postów

Napisano 04 listopad 2011 - 16:27

Niedawno pojawiło się narzedzie do Win8 odblokowywujace niektóre funkcje np

Jego zadaniem jest odblokowanie w takich funkcji jak wstążka, Modern Reader czy nowego menadżera zadań.

Oprócz tego BluePoison pozwala na skorzystanie z aplikacji umożliwiającej korzystanie z kamer internetowych. Kolejna funkcje, które powinny przypaść do gustu użytkownikom to możliwość odbezpieczenia folderu aplikacji czy motywu Auto Color, uruchomienie aplikacji Moorea w Office 15, a także wyłączenie funkcji Start Menu Immersive.


Do pobrania:

http://www.windows8italia.com/2011/05/windows-8-bluepoison-official-download.html

 • 0

#11 rafikrafiki

rafikrafiki
 • Użytkownik
 • 287 postów

Napisano 11 grudzień 2011 - 12:48

Z tą 8 to będzie tak jak z Vistą. Większość użytkowników pozostanie przy siódemce. Podobno microsoft pracuje nad nowym systemem o nazwie Verve. Czyżby era windowsów zbliżała się do końca ?
 • 0

#12 krzysztof903

krzysztof903
 • Użytkownik
 • 129 postów

Napisano 11 grudzień 2011 - 13:23

następny wynalazek i nieudolne dziecko MS, vista nie jest zła, i jest nawet lepsza od W7 ale warunek to odpowiednie dostosowanie, gdyż MS chce zrobić system do wszystkiego co jest technicznie niemożliwe, lepiej zrobić do konkretów, czyli do gier osobny do pracy osobny. Ja swoja Vistę okroiłem ze działa szybciej od W7 ale kwestia odpowiedniego dostosowania, a W8 to nic innego jak marketing firmy, by więcej kasy zarabiać i łapać ludzi naiwnych na nowe okienka, gdzie różnica leży w wyglądzie, ponadto W* ma takie wymagania że obraz jest lżejszy,system stary, a większe zasoby potrzebuje, po co? a po to by więcej zarabiać na SO i hardware, cała filozofia, i pewnie następne luki za miesiąc się znajdą.

Użytkownik krzysztof903 edytował ten post 11 grudzień 2011 - 13:48

 • 0

#13 emus1994

emus1994
 • Ekspert PCSH
 • 378 postów

Napisano 11 grudzień 2011 - 13:37

Wszystko kwestia przyzwyczajenia :)
 • 0

#14 krzysztof903

krzysztof903
 • Użytkownik
 • 129 postów

Napisano 11 grudzień 2011 - 13:48

Wszystko kwestia przyzwyczajenia :)

co ma przyzwyczajenie do kwestii software? rozwiń tą myśl
 • 0

#15 emus1994

emus1994
 • Ekspert PCSH
 • 378 postów

Napisano 11 grudzień 2011 - 13:53

Chodzi mi głównie o inny aplet graficzny ... ludzie krytykują go bo wolną siódemkowy , ale prawda taka, że z czasem do niego się przyzwyczają. A jak będzie się ten system sprawował, to jeszcze jedna wielka niewiadoma [wersja beta wiadomo niedopracowana].
 • 0

#16 daniel6666

daniel6666
 • Użytkownik
 • 25 postów
 • Lokalizacja:Warszawa

Napisano 15 styczeń 2015 - 15:32

windows 8 nie dla mnie ale mysle ze kto chce to sie do wszytskiego  będzie mógł przyzwyczaić :)


 • 0

#17 Sokhzyf

Sokhzyf
 • Użytkownik
 • 31 postów
 • Lokalizacja:Zielona Góra

Napisano 02 luty 2015 - 10:54

Nie ma co się już rozwodzić nad Windowsem 8. Ja powoli zaczynam myśleć nad zainstalowaniem testowej wersji Windowsa 10. System wygląda na ciekawy i myślę, że się przyjmie wśród użytkowników...


 • 0
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników